Przejdź do głównej zawartości

Cassandra Clare "Mechaniczny anioł" [Recenzja]


Nefilim, pół ludzie, pół anioły, wojownicy stworzeni przez Anioła Razjela, który zmieszał swoją krew z krwią ludzi po to, by chronili świat przed siłami ciemności. Brzmi banalnie, jednak naprawdę robi wrażenie!

Po serię "Diabelskie maszyny" zabierałam się długo, mimo, że miałam ją na własnej półce od marca. Z jednej strony żałuję, że tak późno, ponieważ lektura była pełna przygód, z drugiej jednak bardzo mnie to cieszy, gdyż najlepsze kąski najlepiej zostawić na koniec. Ale chęć, żeby zakupić tę trylogię, nie pojawiła się znikąd. Oczarowała mnie seria "Dary Anioła" tej samej autorki, która zasługuje na ogromne brawa.

Cassandra Clare, a właściwie Judith A. Rumelt, jest amerykańską pisarką. Urodziła się w Teheranie, a do 10 roku życia mieszkała w Europie, m.in.: we Francji i Wielkiej Brytanii. Później przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Mieszkała w Los Angeles oraz w Nowym Jorku, gdzie pracowała w redakcji. W roku 2004 rozpoczęła pracę nad "Darami Anioła". W swoim dorobku ma kilkanaście bardzo dobrych powieści.

"Mechaniczny anioł" to pierwszy tom przygód szesnastoletniej Tessy Gray. Młoda kobieta opuszcza swój rodzinny dom w USA, aby przemierzyć ocean i odszukać swojego brata. Dociera do swego celu - do Anglii, gdzie już od początku zaplanowano dla niej okrutne rzeczy. W porcie, zamiast brata, spotyka dwie siostry, jak się później okazuje - okrutne czarownice, które twierdzą, że działają na polecenie jej brata, Nathaniela. Bez zbytnich podejrzeń Tessa wsiada z nimi do powozu, który wiedzie ją do dworu, gdzie później dozna największych tortur. Na ratunek przychodzą jej dwaj Nocni Łowcy - Will i Jem. Zabierają ją do londyńskiego Instytutu. Wprowadzają w swój świat - świat pełen ciemności, potworów i walki. Czy Tessa sobie poradzi? Czy odszuka swojego brata? Czy zdoła rozwiązać wszystkie zagadki, które czają się w londyńskich zakamarkach? A co najważniejsze - czy zrozumie kim jest?

Tessa Gray jest młodą, pełną gracji i uśmiechu kobietą. Nie zdaje sobie sprawy z czyhającego na nią niebezpieczeństwa. Bezgranicznie kocha brata i nie jest w stanie uwierzyć, że mógłby mieć cokolwiek wspólnego ze złem. Ponadto spotkanie Willa i Jema uświadamia jej, że istnieje inny rodzaj miłości, prócz braterskiej. Arogancki Will często ją irytuje, jednak nie może ukryć, że jest nim zainteresowana, natomiast chorowity Jem wzbudza w niej współczucie i chęć zaspokojenia jego samotności. Jest niezwykle charyzmatyczna, uparta i odważna, co czyni ją bardzo pozytywną bohaterką.

Powieść Cassandry Clare utrzymana jest w wiktoriańskich klimatach, jednak nie wpływa to zbytnio na język, którym się posługuje. W książce odbija się jej dzieciństwo w Wielkiej Brytanii. Łatwo zauważyć, że dobrze zna Londyn i jest z nim związana. Akcja jest płynna. Nie wyłapałam żadnych nieścisłości. "Mechaniczny anioł", tak jak cała seria "Dary Anioła", jest ogromnym sukcesem autorki.

Polecam!

Tytuł: Mechaniczny Anioł
Autor: Cassandra Clare
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Wydawnictwo MAG
Liczba stron: 467
Ocena: 7/10

A już z niedługo recenzja powieści Veroniki Roth "Cztery - zanim Tobias poznał Tris"! Kto czeka? :)

Komentarze

 1. Świetna recenzja :) Na mojej półce już jest ''Mechaniczny Anioł'' lecz najpierw chcę przebrnąć przez całą serię Darów Anioła, a jestem w 5 tomie :)
  Ja już przeczytałam i zrecenzowałam ''Cztery'', ale chętnie przeczytam Twoją opinie :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam przeczytać najpierw ,,Diabelskie maszyny" zanim zaczniesz ,,Miasto niebiańskiego ognia", bo nie będzie zaspoilerowana :) Co do autorki, ciekawa notka i na pewno będę wpadać częściej :D U mnie na maryandherbooks.blogspot.pl jest recenzja całej trylogii.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Charlie" Stephen Chbosky

Buszując po księgozbiorze mojej ukochanej biblioteki gminnej, natknęłam się na tę powieść. Niewiele mówiący tytuł, niezbyt zachęcająca okładka, obco brzmiące nazwisko autora, z którym wcześniej się nie zetknęłam, jednak te parę słów na okładce okazało się kluczem, czymś, co sprawiło, że tę książkę wzięłam do ręki i przeczytałam.

"Drogi Przyjacielu, piszę do Ciebie, bo jako jedyny mnie rozumiesz. Chciałbym Ci opowiedzieć o moim życiu, o seksie, narkotykach, związkach, akceptacji... "


Charlie to piętnastoletni chłopiec, którego poznajemy, kiedy idzie do pierwszej klasy liceum. Jest zagubionym chłopcem, mającym problemy ze sobą. Pierwszy dzień w nowej szkole wywołuje w nim strach, mimo, że to nie jest nic wielkiego i każdy nastolatek musi przez to przejść. Czuje się bardzo samotny, ponieważ nie ma żadnych przyjaciół. Żeby wyrzucić z siebie ten strach, pisze listy do zmyślonego Przyjaciela, zwierza mu się z rzeczy, które dzieją się w jego życiu, który mają jakiś wpływ na niego,…

"Trzynaście powodów" Jay Asher

Samobójstwo. Rezultat jednego jedynego impulsu, czy kilku niefortunnych zdarzeń, zachowań, które rozpoczynają efekt "śnieżnej kuli" i coraz bardziej ją napędzają? A co, jeśli dotknie Cię to bezpośrednio, bo Twoja koleżanka postanowiła pożegnać się ze światem żywych? Jakbyś się czuł/-a, gdyby dotarła do Ciebie informacja, że jesteś jednym z powodów?

Clay Jensen wraca po lekcjach do domu, gdzie czeka na niego niezbyt miła przesyłka. Znajduje zaadresowane do siebie pudełko, które zawiera kilka ponumerowanych kaset magnetofonowych i list. Okazuje się, że kasety zostały nagrane przez Hannah Baker, koleżankę z klasy Claya, która kilka dni wcześniej popełniła samobójstwo. Co zawierają? Ostatnie przemyślenia i powody, które napędziły ową "śnieżną kulę" i doprowadziły młodą dziewczynę do stanu, w którym nie było czego ratować z jej życia, nie było ani jednego nieskalanego skrawka, który mógłby utrzymać ją wśród żywych.

Główny bohater, Clay, jest jednym z tych powodów i aby …

"Chcę Cię usłyszeć" Diane Chamberlain

Los człowieka bywa przewrotny. Bardzo. Nigdy nie możemy być pewni, że szczęście, które osiągnęliśmy, będzie trwało wiecznie, lub że gorzej być nie może. Życie szykuje dla nas niespodzianki, o których nam się nie śniło. Te dobre i te złe. Ale kiedy zsyła te złe, kiedy nasze życie wywraca się nagle do góry nogami, jak sobie z tym poradzić?

Laura Brandon, jeszcze całkiem młoda kobieta, zakochana w niebie, składa umierającemu ojcu obietnicę - odnajdzie i dopilnuje, by niczego nie brakowało pewnej starszej kobiecie, o której wcześniej nie słyszała ani słowa. Wizyta u tej kobiety to niewiele, jednak spełnienie obietnicy danej ojcu sprawia, że w życiu Laury dochodzi do kolejnej tragedii - mąż bohaterki, który się z nią nie zgadzał, który kategorycznie sprzeciwił się woli teścia, popełnia samobójstwo. Jakby tego było mało, świadkiem jego czynu była ich pięcioletnia córka Emma, która od tego czasu przestaje mówić. Rozżalona Laura, chwytając się każdej deski ratunku, kontaktuje się z biologicz…