Przejdź do głównej zawartości

Chris Columbus & Ned Vizzini "Starcie potworów" [Recenzja]


Z pierwszym tomem, dobrze zapowiadającego się cyklu pt: "Dom tajemnic", spotkałam się zaraz po jego polskiej premierze. Zachęcił mnie ciekawy opis, kolorowa okładka, obrazki i... rekomendacja J.K. Rowling. Nie ukrywam, że oczekiwałam czegoś lepszego. Jednak z drugiej strony, czego można się spodziewać po kimś, kto tak naprawdę jest reżyserem? Nie zrozumcie mnie źle, ale jestem uprzedzona do ludzi, którzy chwytają w życiu kilka srok za ogon. Mam wrażenie, że kieruje nimi tylko chęć zdobycia pieniędzy. Wracając do samej powieści - było w niej coś, co kazało mi sięgnąć po część drugą, czyli "Starcie potworów".

Trójka rodzeństwa - Kordelia, Eleanor i Brendan Walkerowie - po ostatnich przygodach bezpiecznie wróciła do domu. A właściwie - dom Kristoffa bezpiecznie wrócił na swoje dawne miejsce w San Francisco. Dzieci nie obawiają się Wichrowej Wiedźmy, ponieważ Eleanor, za pomocą Księgi życzeń i zagłady, wysłała ją do "najgorszego miejsca", przy okazji prosząc o wsparcie finansowe dla swojej rodziny. Jednak to w niczym nie pomaga. Wręcz przeciwnie. Dzieci zostają przeniesione do lepszej szkoły, gdzie czują się wyobcowane. Ponadto z panem Walkerem dzieje się coś niedobrego. Wszystko jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy Wiedźma ujawnia miejsce swojego pobytu. Rodzeństwo znów musi stawić czoła jej i jej ambicjom. W konsekwencji trafiają do starożytnego Rzymu, do klasztoru mnichó

w oraz w sam środek wojny z niemieckimi cyborgami. Czy podołają kolejnym przygodą, jakie czekają na nich w książkach Kristoffa? Czy ulegną Wichrowej Wiedźmie i pomogą jej zyskać władze nad całym światem? I czy odkryją, dlaczego Wiedźma nie może ich zabić?

Cykl "Dom Tajemnic" to bardzo dobra koncepcja Chrisa Columbusa i Neda Vizzini'ego, jednak jego potencjał nie jest do końca wykorzystany. Podoba mi się, że światy, do których trafia trójka rodzeństwa, są światami książkowymi. Ogromny plus dla autorów za nadanie domowi Kristoffa najwyższej rangi w powieści. Jednak akcja jest zbyt przewidywalna. Zanim przewróciłam stronę, wiedziałam, co się wydarzy. Postacie są proste, sympatyczne. Stawiają czoła swoim codziennym rozterkom, ale też walce z potworami. Mają bardzo silne charaktery, gdyż nie poddają się Wiedźmie. Bardzo się kochają, a przygody nauczyły ich, by trzymać się razem.

Jak to powieść amerykańska, napisana jest prostym, lekkim językiem. Czyta się szybko, bez żadnych przestojów.

Pozytywnym aspektem powieści jest to, że w bardzo szybki sposób potrafi przenieść człowieka w dzieciństwo. A obrazki, które pojawiają się co kilka stron, sprawiały, że czułam się jak ośmiolatka. Bardzo miłe uczucie. Natomiast projekt okładki przyciąga uwagę. Jest dynamiczny. Wpada w oko.

Nie jest to może rewelacja. Nie jest to literacki brylant. Ale jeśli nie będziecie mieć lepszej kandydatki na wieczór - przeczytajcie tę powieść.

Tytuł: Starcie potworów
Autor: Chris Columbus & Ned Vizzini
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Wydawnictwo Znak
Liczba stron: 474
Ocena: 5/10

Komentarze

  1. Witam :)
    Zostałaś nominowana u mnie na blogu do Liebster Blog Award :)
    http://alawkrainieksiazek.blogspot.com/2015/01/liebster-blog-award-2.html

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Charlie" Stephen Chbosky

Buszując po księgozbiorze mojej ukochanej biblioteki gminnej, natknęłam się na tę powieść. Niewiele mówiący tytuł, niezbyt zachęcająca okładka, obco brzmiące nazwisko autora, z którym wcześniej się nie zetknęłam, jednak te parę słów na okładce okazało się kluczem, czymś, co sprawiło, że tę książkę wzięłam do ręki i przeczytałam.

"Drogi Przyjacielu, piszę do Ciebie, bo jako jedyny mnie rozumiesz. Chciałbym Ci opowiedzieć o moim życiu, o seksie, narkotykach, związkach, akceptacji... "


Charlie to piętnastoletni chłopiec, którego poznajemy, kiedy idzie do pierwszej klasy liceum. Jest zagubionym chłopcem, mającym problemy ze sobą. Pierwszy dzień w nowej szkole wywołuje w nim strach, mimo, że to nie jest nic wielkiego i każdy nastolatek musi przez to przejść. Czuje się bardzo samotny, ponieważ nie ma żadnych przyjaciół. Żeby wyrzucić z siebie ten strach, pisze listy do zmyślonego Przyjaciela, zwierza mu się z rzeczy, które dzieją się w jego życiu, który mają jakiś wpływ na niego,…

"Trzynaście powodów" Jay Asher

Samobójstwo. Rezultat jednego jedynego impulsu, czy kilku niefortunnych zdarzeń, zachowań, które rozpoczynają efekt "śnieżnej kuli" i coraz bardziej ją napędzają? A co, jeśli dotknie Cię to bezpośrednio, bo Twoja koleżanka postanowiła pożegnać się ze światem żywych? Jakbyś się czuł/-a, gdyby dotarła do Ciebie informacja, że jesteś jednym z powodów?

Clay Jensen wraca po lekcjach do domu, gdzie czeka na niego niezbyt miła przesyłka. Znajduje zaadresowane do siebie pudełko, które zawiera kilka ponumerowanych kaset magnetofonowych i list. Okazuje się, że kasety zostały nagrane przez Hannah Baker, koleżankę z klasy Claya, która kilka dni wcześniej popełniła samobójstwo. Co zawierają? Ostatnie przemyślenia i powody, które napędziły ową "śnieżną kulę" i doprowadziły młodą dziewczynę do stanu, w którym nie było czego ratować z jej życia, nie było ani jednego nieskalanego skrawka, który mógłby utrzymać ją wśród żywych.

Główny bohater, Clay, jest jednym z tych powodów i aby …

"Chcę Cię usłyszeć" Diane Chamberlain

Los człowieka bywa przewrotny. Bardzo. Nigdy nie możemy być pewni, że szczęście, które osiągnęliśmy, będzie trwało wiecznie, lub że gorzej być nie może. Życie szykuje dla nas niespodzianki, o których nam się nie śniło. Te dobre i te złe. Ale kiedy zsyła te złe, kiedy nasze życie wywraca się nagle do góry nogami, jak sobie z tym poradzić?

Laura Brandon, jeszcze całkiem młoda kobieta, zakochana w niebie, składa umierającemu ojcu obietnicę - odnajdzie i dopilnuje, by niczego nie brakowało pewnej starszej kobiecie, o której wcześniej nie słyszała ani słowa. Wizyta u tej kobiety to niewiele, jednak spełnienie obietnicy danej ojcu sprawia, że w życiu Laury dochodzi do kolejnej tragedii - mąż bohaterki, który się z nią nie zgadzał, który kategorycznie sprzeciwił się woli teścia, popełnia samobójstwo. Jakby tego było mało, świadkiem jego czynu była ich pięcioletnia córka Emma, która od tego czasu przestaje mówić. Rozżalona Laura, chwytając się każdej deski ratunku, kontaktuje się z biologicz…