Przejdź do głównej zawartości

[...] najważniejsze dla mnie jest bycie dobrym ojcem | "Dobry ojciec" Diane Chamberlain


Co myślicie, co czujecie patrząc na swoich rodziców? Na pewno miłość, bo to najważniejsze uczucie w domu, szacunek, gdyż włożyli wiele wysiłku w wychowanie, radość, że ich macie i podziw. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się tak naprawdę, ile musieli poświęcić, ile pracy musieli włożyć, byście mieli to, co macie i byli tym, kim jesteście? A co według Was sprawia, że rodzica można nazwać "dobrym"? I czy każdy środek jest dozwolony, kiedy walczy się o szczęście dziecka?


Dobry ojciec amerykańskiej pisarki Diane Chamberlain opowiada historię młodego, bo zaledwie dwudziestotrzyletniego Travisa, który sprawuje opiekę nad swoją czteroletnią córką - Bellą. W wieku dziewiętnastu lat podjął najważniejszą decyzję w swoim życiu i wygrał wojnę o swoją nowonarodzoną córeczkę, którą ciężko chora matka próbowała oddać rodzinie zastępczej. Travis Brown nigdy nie żałował swojego wyboru, zawsze dawał Belli to, co najlepsze. W jej wychowaniu pomagała mu matka, z którą mieszkali w małym domku na plaży w Carolina Beach. Jednak życie Travisa i Belli obróciło się o sto osiemdziesiąt stopni, kiedy dom, jedyne chronienie jakie mieli, spłonął, a matka Travisa zmarła zaraz po pożarze. Jakby tego było mało, Travis tracił pracę. Razem z malutką Bellą został bez grosza i bez dachu nad głową. Mimo wszelkich przeciwności, próbował się nie załamywać głównie ze względu na córkę. Przeprowadzili się do Raleigh, zostawiając za sobą ukochany ocean. W nowym miejscu Travis dostał propozycję pracy, jak się później okazało, nie do końca zgodną z prawem. Do czego doprowadziła Travisa kiepska sytuacja materialna? Co potrafił poświęcić, aby móc wykarmić swoją ukochaną córkę?

Dobry ojciec posiada trójkę narratorów - Travisa, matkę Belli - Robin oraz Erin. Każda z osób opowiada swoją własną historię. Każda ma na swoim koncie bagaż doświadczeń, a ich losy w pewnym momencie się ze sobą wiążą i każda z tych osób odgrywa ważną rolę w życiu pozostałej dwójki.

Poznajemy piękną i zarazem bardzo trudną historię miłości Travisa i Robin, opowiedzianą z obu perspektyw. Początkowo znienawidziłam Robin za to, że zostawiła swoje dziecko, jednak później, gdzieś w połowie książki, mój stosunek do matki Belli trochę się ocieplił. Ponadto przez całą powieść zastanawiałam się, jaką historię ukrywa Erin, około trzydziestoletnia kobieta, pogrążona w żałobie, którą Travis spotkał w Raleigh. Ciekawym wątkiem była również tajemnica rodziny Hendricksów, do której zamierzała dołączyć - już zdrowa - Robin.

Dobry ojciec jest powieścią głęboką i poruszającą. Diane Chamberlain doskonale oddała miłość ojca do dziecka. Pokazała trud i oddanie, jakie towarzyszyło Travisowi codziennie, od dnia, kiedy zyskał prawa do opieki nad Bellą. Ukazała również jak budzi się instynkt macierzyński w młodej osobie, która wcześniej wyparła się swojego dziecka. Amerykańska pisarka nie boi się trudnych tematów, czego doskonałym przykładem jest temat żałoby poruszony również w tej powieści.

Do tej pory przeczytałam trzy powieści Diane Chamberlain i wszystkie trzy są na tym samym, bardzo dobrym poziomie. Pisarka nie boi się ciężkich tematów, nie unika trudnych sytuacji, tylko śmiało przedstawia je w swoich powieściach, za co należy jej się ogromny szacunek, bo robi to w genialny sposób. Uwielbiam jej styl pisania, doceniam jej wysiłek i zamierzam częściej sięgać po jej powieści, bo warto. Polecam tym, którzy nie szukają w książkach tylko rozrywki, ale również szczerości, trudu życia, rozwiązań niełatwych sytuacji. Polecam tym, którzy zaczytują się w książkach Jodi Picoult czy Lisy Genovy - Diane Chamberlain na pewno przypadnie Wam do gust

Tytuł: Dobry ojciec
Autor: Diane Chamberlain
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 383 
Ocena: 8/10

---

Gdyby ktoś z Was był zainteresowany zagadnieniami z kosmetologii - zapraszam na bloga koleżanki:


Komentarze

 1. Dzięki Skarbie (jestem mile zaskoczona) :* Ja na Twoim blogu jestem każdego dnia- jest rewelacyjny ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę na półce, a po Twojej recenzji mama ochotę jak najszybciej ją przeczytać :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, polecam i czekam na Twoją opinię :)

   Usuń
 3. Muszę w końcu poznać prozę tej autorki. Ciągle zapominam o jej książkach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Już od dłuższego czasu mam na oku książki tej autorki, chyba czas w końcu zapoznać się z jej twórczością :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam nadzieję, że po następnej wizycie w bibliotece wyjdę trzymając w rękach którąś z książek tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby, bo są naprawdę warte przeczytania :)

   Usuń
 6. Książka czeka u mnie na półce i czuję, że za niedługo nadejdzie jej czas :D
  Aktualnie czytam "Zatokę o północy" tej samej autorki i bardzo mi się podoba. Chamberlain pisze bardzo dobrze, jej utwory czyta się miło i przyjemnie, nieprawdaż? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, prawda. Chamberlain tworzy niesamowite opowieści :)

   Usuń
 7. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki ale po przeczytaniu Twojej recenzji postanowiłam, że muszę to zmienić i zacznę właśnie od "Dobrego ojca" ;)
  http://alejaczytelnika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. jestem na tak - zwlaszcza ze ty mrazem jest o ojcu nie matce :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Z chęcią bym sięgnęła po twórczość tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze się nie zabrałam za tę autorkę, ale naprawdę bym chciała. Taki młody chłopak, ciekawe jak sobie radził:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa historia ,muszę zapoznać się z powieściami tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam tej autorki na półce "Prawo matki", więc na pewno od tego tytułu zacznę swoją przygodę z autorką. Lubie niejednoznaczne powieści poruszające trudne tematy, a widzę, że po "Dobrym ojcu" można się tego spodziewać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Prawo matki" również czytałam, mogę Cię zapewnić, że się nie zawiedziesz! :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Charlie" Stephen Chbosky

Buszując po księgozbiorze mojej ukochanej biblioteki gminnej, natknęłam się na tę powieść. Niewiele mówiący tytuł, niezbyt zachęcająca okładka, obco brzmiące nazwisko autora, z którym wcześniej się nie zetknęłam, jednak te parę słów na okładce okazało się kluczem, czymś, co sprawiło, że tę książkę wzięłam do ręki i przeczytałam.

"Drogi Przyjacielu, piszę do Ciebie, bo jako jedyny mnie rozumiesz. Chciałbym Ci opowiedzieć o moim życiu, o seksie, narkotykach, związkach, akceptacji... "


Charlie to piętnastoletni chłopiec, którego poznajemy, kiedy idzie do pierwszej klasy liceum. Jest zagubionym chłopcem, mającym problemy ze sobą. Pierwszy dzień w nowej szkole wywołuje w nim strach, mimo, że to nie jest nic wielkiego i każdy nastolatek musi przez to przejść. Czuje się bardzo samotny, ponieważ nie ma żadnych przyjaciół. Żeby wyrzucić z siebie ten strach, pisze listy do zmyślonego Przyjaciela, zwierza mu się z rzeczy, które dzieją się w jego życiu, który mają jakiś wpływ na niego,…

"Trzynaście powodów" Jay Asher

Samobójstwo. Rezultat jednego jedynego impulsu, czy kilku niefortunnych zdarzeń, zachowań, które rozpoczynają efekt "śnieżnej kuli" i coraz bardziej ją napędzają? A co, jeśli dotknie Cię to bezpośrednio, bo Twoja koleżanka postanowiła pożegnać się ze światem żywych? Jakbyś się czuł/-a, gdyby dotarła do Ciebie informacja, że jesteś jednym z powodów?

Clay Jensen wraca po lekcjach do domu, gdzie czeka na niego niezbyt miła przesyłka. Znajduje zaadresowane do siebie pudełko, które zawiera kilka ponumerowanych kaset magnetofonowych i list. Okazuje się, że kasety zostały nagrane przez Hannah Baker, koleżankę z klasy Claya, która kilka dni wcześniej popełniła samobójstwo. Co zawierają? Ostatnie przemyślenia i powody, które napędziły ową "śnieżną kulę" i doprowadziły młodą dziewczynę do stanu, w którym nie było czego ratować z jej życia, nie było ani jednego nieskalanego skrawka, który mógłby utrzymać ją wśród żywych.

Główny bohater, Clay, jest jednym z tych powodów i aby …

"Chcę Cię usłyszeć" Diane Chamberlain

Los człowieka bywa przewrotny. Bardzo. Nigdy nie możemy być pewni, że szczęście, które osiągnęliśmy, będzie trwało wiecznie, lub że gorzej być nie może. Życie szykuje dla nas niespodzianki, o których nam się nie śniło. Te dobre i te złe. Ale kiedy zsyła te złe, kiedy nasze życie wywraca się nagle do góry nogami, jak sobie z tym poradzić?

Laura Brandon, jeszcze całkiem młoda kobieta, zakochana w niebie, składa umierającemu ojcu obietnicę - odnajdzie i dopilnuje, by niczego nie brakowało pewnej starszej kobiecie, o której wcześniej nie słyszała ani słowa. Wizyta u tej kobiety to niewiele, jednak spełnienie obietnicy danej ojcu sprawia, że w życiu Laury dochodzi do kolejnej tragedii - mąż bohaterki, który się z nią nie zgadzał, który kategorycznie sprzeciwił się woli teścia, popełnia samobójstwo. Jakby tego było mało, świadkiem jego czynu była ich pięcioletnia córka Emma, która od tego czasu przestaje mówić. Rozżalona Laura, chwytając się każdej deski ratunku, kontaktuje się z biologicz…