Przejdź do głównej zawartości

Wiecie co, wcale nie chciałem być osobą półkrwi | "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna" Rick Riordan

Wracam!
Już po maturach, ustne zdane, pisemne poszły w miarę dobrze. Teraz rysowanie, czytanie, czekanie na wyniki i zwykłe prace domowe. Ach, świetnie!

***

O Percym Jacksonie słyszałam dużo. Często spotykałam się z przychylnymi opiniami na temat tej powieści. Czytelnicy byli zafascynowani pomysłem i historią opisaną w kilku tomach przez Ricka Riordana. W końcu sama postanowiłam sprawdzić, czy te pozytywy są adekwatne do tego, co znajduje się na kartach owej powieści. Książkę wypożyczyłam, przeczytałam i... nie zawiodłam się.

"Złodziej pioruna" to pierwszy tom serii "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy" opowiadający o dwunastoletnim chłopcu, który dzięki przypadkowi, dowiaduje się, że bogowie olimpijscy istnieją. Więcej - okazuje się, że on sam jest potomkiem jednego z potężnych władców Olimpu, co równocześnie czyni go herosem! Jak to jest być takim dzieckiem? Jak zapewne się domyślacie, ma to swoje dobre strony, ale konsekwencje również są nierzadkie. Percy powoli, krok po kroku odkrywa nowe możliwości, wrodzone umiejętności, jakie posiadają dzieci bogów. Przez pewien czas uczy się walki w Obozie Herosów, odnajduje przyjaciół i szuka odpowiedzi na pytanie: Kto jest jego ojcem? Po niedługim pobycie w Obozie zostaje wysłany na niebezpieczną misję wraz z nieodłącznym satyrem Groverem oraz przepiękną i bardzo mądrą córką Ateny - Annabeth. Odbywa podróż przez całe Stany Zjednoczone, aby schwytać złodzieja, który pokusił się o najpotężniejszą broń Zeusa - piorun piorunów. Naturalnie, cała droga usiana jest niespodziewanymi pułapkami, za każdym rogiem czai się potwór, z którym waleczne trio musi się zmierzyć. Jednak nic nie może ich powstrzymać, ponieważ chcą udowodnić za wszelka cenę, że to nie Percy Jackson jest złodziejem pioruna.

Główny bohater, dwunastoletni Percy, mimo swojego młodego wieku, musi zmierzyć się z wieloma okropnymi rzeczami oraz z odpowiedziami, których się nigdy nie spodziewał. Wykazuje się ogromną odwagą podczas walki z Minotaurem, jednak uderzają mnie zbyt słabo opisane emocje po utracie matki.  Początkowo nie może odnaleźć się w obozowym środowisku, z trudem idzie mu szukanie przyjaznych duszyczek. Podczas, gdy obozowicze używają specjalnych pseudonimów, mówiąc o bogach, Percy nie zwraca na nich uwagi i nazywa każdego po imieniu. Zapowiada Groverowi, że zejdzie do Podziemi po swoją matkę, co jest równoznaczne z postawieniem się jednemu z trzech największych bogów - Hadesowi. 

Młody heros przeżywa różne przygody, od tych najstraszniejszych po te najśmieszniejsze. Jego przyjaciele potrafią mu pomóc, ale również nie brak im poczucia humoru. W pewnych momentach są gotowi poświęcić dla niego swoje życie. Powieść bawi, można spędzić przy niej mile czas, aczkolwiek niektóre sceny mogłyby być bardziej rozbudowane, bo na ciekawej, nierozwiniętej koncepcji się kończyło (chociażby pobyt w Casynie Lotos). Chętnie przeczytam drugą część, ale nie będę się za nią szczególnie uganiać. Tytuł: Złodziej Pioruna
Autor: Rick Riordan
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Galeria Książki
Liczba stron: 358
Ocena: 7/10

Komentarze

 1. Film uwielbiam, ale książka jeszcze przede mną :( Gratuluje zakończenia matur, na pewno wszystko zaliczysz. udanych wakacji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Udanych wakacji! Percy'ego czytałam dość dawno,ale ostatnio myślę nad powrotem do niego :D
  http://karmeloweczytadla.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Percy'ego czytałam dosyć dawno temu, ale bardzo miło wspominam. Aktualnie kompletuję pozostałe książki autora, bo jestem uzależniona od jego poczucia humoru i chciałabym przeczytać jak najwięcej pozycji spod jego pióra ;-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno czytałam, ale bardzo mi się podobała. I oczywiście zazdroszczę wakacji... :)

  http://bookocholic.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Cała seria bardzo mi się podobała. :) Piąteczka, też już mam wakacje, czas na słodkie lenistwo. :))

  OdpowiedzUsuń
 6. Poza mną chyba wszyscy już tę serię mają za sobą. Kurcze, muszę nadrobić zaległości, zwłaszcza skoro jest to pozycja warta uwagi ^^
  Obserwuję.

  LimoBooks :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Charlie" Stephen Chbosky

Buszując po księgozbiorze mojej ukochanej biblioteki gminnej, natknęłam się na tę powieść. Niewiele mówiący tytuł, niezbyt zachęcająca okładka, obco brzmiące nazwisko autora, z którym wcześniej się nie zetknęłam, jednak te parę słów na okładce okazało się kluczem, czymś, co sprawiło, że tę książkę wzięłam do ręki i przeczytałam.

"Drogi Przyjacielu, piszę do Ciebie, bo jako jedyny mnie rozumiesz. Chciałbym Ci opowiedzieć o moim życiu, o seksie, narkotykach, związkach, akceptacji... "


Charlie to piętnastoletni chłopiec, którego poznajemy, kiedy idzie do pierwszej klasy liceum. Jest zagubionym chłopcem, mającym problemy ze sobą. Pierwszy dzień w nowej szkole wywołuje w nim strach, mimo, że to nie jest nic wielkiego i każdy nastolatek musi przez to przejść. Czuje się bardzo samotny, ponieważ nie ma żadnych przyjaciół. Żeby wyrzucić z siebie ten strach, pisze listy do zmyślonego Przyjaciela, zwierza mu się z rzeczy, które dzieją się w jego życiu, który mają jakiś wpływ na niego,…

"Trzynaście powodów" Jay Asher

Samobójstwo. Rezultat jednego jedynego impulsu, czy kilku niefortunnych zdarzeń, zachowań, które rozpoczynają efekt "śnieżnej kuli" i coraz bardziej ją napędzają? A co, jeśli dotknie Cię to bezpośrednio, bo Twoja koleżanka postanowiła pożegnać się ze światem żywych? Jakbyś się czuł/-a, gdyby dotarła do Ciebie informacja, że jesteś jednym z powodów?

Clay Jensen wraca po lekcjach do domu, gdzie czeka na niego niezbyt miła przesyłka. Znajduje zaadresowane do siebie pudełko, które zawiera kilka ponumerowanych kaset magnetofonowych i list. Okazuje się, że kasety zostały nagrane przez Hannah Baker, koleżankę z klasy Claya, która kilka dni wcześniej popełniła samobójstwo. Co zawierają? Ostatnie przemyślenia i powody, które napędziły ową "śnieżną kulę" i doprowadziły młodą dziewczynę do stanu, w którym nie było czego ratować z jej życia, nie było ani jednego nieskalanego skrawka, który mógłby utrzymać ją wśród żywych.

Główny bohater, Clay, jest jednym z tych powodów i aby …

"Chcę Cię usłyszeć" Diane Chamberlain

Los człowieka bywa przewrotny. Bardzo. Nigdy nie możemy być pewni, że szczęście, które osiągnęliśmy, będzie trwało wiecznie, lub że gorzej być nie może. Życie szykuje dla nas niespodzianki, o których nam się nie śniło. Te dobre i te złe. Ale kiedy zsyła te złe, kiedy nasze życie wywraca się nagle do góry nogami, jak sobie z tym poradzić?

Laura Brandon, jeszcze całkiem młoda kobieta, zakochana w niebie, składa umierającemu ojcu obietnicę - odnajdzie i dopilnuje, by niczego nie brakowało pewnej starszej kobiecie, o której wcześniej nie słyszała ani słowa. Wizyta u tej kobiety to niewiele, jednak spełnienie obietnicy danej ojcu sprawia, że w życiu Laury dochodzi do kolejnej tragedii - mąż bohaterki, który się z nią nie zgadzał, który kategorycznie sprzeciwił się woli teścia, popełnia samobójstwo. Jakby tego było mało, świadkiem jego czynu była ich pięcioletnia córka Emma, która od tego czasu przestaje mówić. Rozżalona Laura, chwytając się każdej deski ratunku, kontaktuje się z biologicz…