Przejdź do głównej zawartości

Znienawidzisz się za to | "Wszystko to, co wyjątkowe" Matthew Quick

Bycie sobą - to chyba najtrudniejsza rzecz, najtrudniejsze wyzwanie, jakie życie stawia przed człowiekiem. Nie od dzisiaj wiadomo, że nie każdy z nas jest w stanie temu podołać. Ludzie od pokoleń tworzą schematy, które według nich są tym prawidłowym zachowaniem, kierunkiem, w którym powinno iść życie każdego normalnego człowieka. Młodzi ludzie w dzisiejszych czasach są niewolnikami oczekiwań, schematów i presji, którą wywierają rodzice, nauczyciele, całe otoczenie. I jak w takim świecie żyć w zgodzie z samym sobą? Jak odnaleźć własne, pogubione "ja"?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących życia i całej swojej osobowości szuka Nanette O'Hare. Nastolatka stojąca u progu dorosłego życia. Posłuszna córka, która liczy się ze zdaniem rodziców, mimo że ich relacje są nieco pokręcone. Gwiazda szkolnej ligi futbolowej, chociaż gra nie przynosi jej przyjemności, pozwala jedynie utrzymać dziwną relację z ojcem. Wzorowa uczennica, która zawsze robi to, czego się od niej wymaga, oczekuje.

Jedyną chwilę, w której może być sobą, dzieli ze swoim ulubionym nauczycielem podczas przerwy na lunch. Rozmawiają wtedy o życiu, o przyszłości, tak po prostu, bez stresu, bez presji, jak robią to najlepsi przyjaciele. Profesor Graves - bo tak nazywa się jedyny rozumiejący Nanette człowiek na świecie - daje jej książkę, niewydawaną od lat powieść Kosiarz balonówki. Nanette pochłania ją podczas przerwy świątecznej, nie raz i nie dwa, co całkowicie zmienia jej pogląd na życie, na jej przyszłość, robi z niej buntowniczkę z krwi i kości. Jednak bohaterka szybko orientuje się, że bycie buntowniczką, wcale nie jest takie proste, wymaga o wiele więcej odwagi i siły, niż jej się wydawało. Co zrobi Nanette, czy będzie miała na tyle mocy w sobie, by zrezygnować, podobnie, jak to chciał zrobić bohater Kosiarza balonówki?

Powieść Wszystko to, co wyjątkowe to kolejna udana książka amerykańskiego pisarza, który, dzięki swemu talentowi, dzięki polotowi, jaki posiada, potrafi doskonale ubrać w słowa problemy młodych osób, które dopiero dochodzą do dorosłego życia, które jeszcze nie wiedzą, że te problemy, to dopiero zaczątek przyszłości, jaka ich czeka. Matthew Quick daje nam powieść, w której znajdziemy radość i smutek, w której trudności przeplatają się z przyjemniejszymi sytuacjami, w której każdy czytelnik, w mniejszym lub większym stopniu zobaczy siebie. Wszystko to, co wyjątkowe to lektura idealna dla młodzieży, jak i dorosłych, gdyż porusza ważne, ponadczasowe tematy, ale jednocześnie napisana jest prostym, nieskomplikowanym językiem, wolnym od naukowych zwrotów. Powieść czyta się szybko i lekko, ale równocześnie, dzięki poruszanym tematom, można z niej wynieść wiele pomocnych rad i refleksji. Śmiało mogę ją polecić wszystkim zainteresowanym, który dopiero zaczynają przygodę z owym autorem i tym, którzy Matthew Quicka znają od dawna.

Tytuł: Wszystko to, co wyjątkowe
Autor: Matthew Quick
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: HarperCollins
Ocena: 7/10

Komentarze

 1. Poznałam już autora, i polubiłam, dlatego ten tytuł chętnie postawiłabym na swojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele razy słyszałam już o tym tytule, ale jakoś za każdym razem się do niego nie przekonuje :/ Poza tym okładka mnie odrzuca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tego autora, ale szczerze mówiąc raczej mnie do niego nie ciągnie :/

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam już tego autora " Niezbędnik obserwatorów gwiazd" i bardzo mi się podobał :) Może niedługo sięgnę po "Wszystko to, co wyjątkowe" :)
  Pozdrawiam!
  recenzje-zwyklej-czytelniczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. To jedyna książka autora której jeszcze nie czytałam :) Po poprzednich wiem już, że potrafi on świetnie wejść w nastoletnią skórę, więc cieszy, że i w tej najnowszej jest podobnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, musisz szybko nadrobić zaległości :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Charlie" Stephen Chbosky

Buszując po księgozbiorze mojej ukochanej biblioteki gminnej, natknęłam się na tę powieść. Niewiele mówiący tytuł, niezbyt zachęcająca okładka, obco brzmiące nazwisko autora, z którym wcześniej się nie zetknęłam, jednak te parę słów na okładce okazało się kluczem, czymś, co sprawiło, że tę książkę wzięłam do ręki i przeczytałam.

"Drogi Przyjacielu, piszę do Ciebie, bo jako jedyny mnie rozumiesz. Chciałbym Ci opowiedzieć o moim życiu, o seksie, narkotykach, związkach, akceptacji... "


Charlie to piętnastoletni chłopiec, którego poznajemy, kiedy idzie do pierwszej klasy liceum. Jest zagubionym chłopcem, mającym problemy ze sobą. Pierwszy dzień w nowej szkole wywołuje w nim strach, mimo, że to nie jest nic wielkiego i każdy nastolatek musi przez to przejść. Czuje się bardzo samotny, ponieważ nie ma żadnych przyjaciół. Żeby wyrzucić z siebie ten strach, pisze listy do zmyślonego Przyjaciela, zwierza mu się z rzeczy, które dzieją się w jego życiu, który mają jakiś wpływ na niego,…

"Trzynaście powodów" Jay Asher

Samobójstwo. Rezultat jednego jedynego impulsu, czy kilku niefortunnych zdarzeń, zachowań, które rozpoczynają efekt "śnieżnej kuli" i coraz bardziej ją napędzają? A co, jeśli dotknie Cię to bezpośrednio, bo Twoja koleżanka postanowiła pożegnać się ze światem żywych? Jakbyś się czuł/-a, gdyby dotarła do Ciebie informacja, że jesteś jednym z powodów?

Clay Jensen wraca po lekcjach do domu, gdzie czeka na niego niezbyt miła przesyłka. Znajduje zaadresowane do siebie pudełko, które zawiera kilka ponumerowanych kaset magnetofonowych i list. Okazuje się, że kasety zostały nagrane przez Hannah Baker, koleżankę z klasy Claya, która kilka dni wcześniej popełniła samobójstwo. Co zawierają? Ostatnie przemyślenia i powody, które napędziły ową "śnieżną kulę" i doprowadziły młodą dziewczynę do stanu, w którym nie było czego ratować z jej życia, nie było ani jednego nieskalanego skrawka, który mógłby utrzymać ją wśród żywych.

Główny bohater, Clay, jest jednym z tych powodów i aby …

"Chcę Cię usłyszeć" Diane Chamberlain

Los człowieka bywa przewrotny. Bardzo. Nigdy nie możemy być pewni, że szczęście, które osiągnęliśmy, będzie trwało wiecznie, lub że gorzej być nie może. Życie szykuje dla nas niespodzianki, o których nam się nie śniło. Te dobre i te złe. Ale kiedy zsyła te złe, kiedy nasze życie wywraca się nagle do góry nogami, jak sobie z tym poradzić?

Laura Brandon, jeszcze całkiem młoda kobieta, zakochana w niebie, składa umierającemu ojcu obietnicę - odnajdzie i dopilnuje, by niczego nie brakowało pewnej starszej kobiecie, o której wcześniej nie słyszała ani słowa. Wizyta u tej kobiety to niewiele, jednak spełnienie obietnicy danej ojcu sprawia, że w życiu Laury dochodzi do kolejnej tragedii - mąż bohaterki, który się z nią nie zgadzał, który kategorycznie sprzeciwił się woli teścia, popełnia samobójstwo. Jakby tego było mało, świadkiem jego czynu była ich pięcioletnia córka Emma, która od tego czasu przestaje mówić. Rozżalona Laura, chwytając się każdej deski ratunku, kontaktuje się z biologicz…