Przejdź do głównej zawartości

"Błąd" Elle Kennedy

Czas collegu, studiów, ostatniego etapu nauki, wstęp w dorosłość - to czas wielu wspaniałych wydarzeń, czas rozwijania talentów, czas trudnych decyzji, czas walki o własne szczęście i... czas pierwszej poważnej miłości. Jednak niewielu ludzi zauważa tę miłość od razu, przez co popełnia błędy, które wymagają naprawy, a od drugiej strony dania drugiej szansy. Ale czy każdy potrafi wybaczyć upokorzenie? Czy każdy ma na tyle uporu, by walczyć o tą drugą szansę?

John Logan, jeden z najprzystojniejszych studentów w Briar, co więcej - niezwykle sprawny, wysportowany hokeista, może mieć każdą dziewczynę, której zapragnie. Dlatego nietrudno mu o kobiety na jedną noc, niezobowiązujący seks, czy szybkie numerki na imprezach. Ale czy kolejny podbój to jedyne, czym przejmuje się ten młody mężczyzna? Czy te zabawy nie wynikają ze strachu, który kłębi się w tym człowieku, na myśl o przyszłości? Przyszłości, która go przeraża, która wywołuje dreszcz paniki. Jednak jego zachowanie zmienia się, kiedy poznaje Grace Ivers, świeżo upieczoną studentkę, która zawraca mu w głowie swoją urodą, szczerością i inteligencją. Jednak jedno nieuważne wydarzenie, jeden błąd, który popełnia sprawia, że młoda kobieta odcina się od niego. Czy chłopak będzie w stanie zawalczyć o kobietę, z która mógłby stworzyć stały związek? Czy jego wytrwałość zostanie przez nią zauważona? 

"Błąd" jest drugą częścią cyklu "Off-Campus" (pierwsza część - "Układ"). Powieść nie wyróżnia się niczym specjalnym spośród tysięcy innych, jest lekką, z jednej strony romantyczną, z drugiej strony naelektryzowaną namiętnością i seksem książką. Bohaterowie są ciekawi i całkiem dobrze naszkicowani, przez co powieść dużo zyskuje. Dużo dowiadujemy się o ich przeszłości i problemach, którym muszą stawić czoła. Fabuła jest pełna humoru, bohaterowie ciągle się przekomarzają, nawet na temat seksu, który nie jest tutaj ani wątkiem głównym, ani całkowitym tematem tabu, który należy traktować z niezwykłą powagą. Autorka pokazuje, że seksem też można się bawić. 

W książkach Elle Kennedy przedstawia świat amerykańskich nastolatków, świat, który już wielokrotnie widziałam w innych powieściach, świat, który kusi swoją nieuchwytnością, ulotnością, ogromem zabawy, radości - po prostu całkiem inny świat. Jednak autorka nie poprzestaje jedynie na tych dobrych wydarzeniach, rzuca bohaterom kłody pod nogi, wspomina przeszłe lata, by urozmaicić czytelnikowi lekturę. Miło również ze strony autorki, że pokazała bohaterów z poprzedniej części - Hannah i Garetta, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, co u nich słychać.

Język pisarki jest adekwatny do czasów, bohaterów, których kreuje i odbiorców - aktualny, odważny, bezpardonowy. Dzięki temu zabiegowi książkę czyta się dobrze, wieje od niej autentycznością, no bo każdy normalny człowiek ma prawo się zdenerwować i przeklnąć, nic w tym dziwnego. Dominacja dialogów sprawia, że książkę czyta się szybko, a szybko zmieniająca się akcja trzyma czytelnika w lekkim napięciu i nieustannej ciekawości. 

Ale jest coś, co nie podoba mi się w tej powieści szczególnie, mimo że występuje to również w wielu innych tego typu powieściach - zbytnia idealizacja bohaterów. Nie wiem, dlaczego, ale niesłychanie mnie zirytowała idealność postaci - ciała bez grama tłuszczu, tylko napinające się mięśnie, wszędzie zbytnia idealizacja, tak niepasująca do istoty, jaką jest człowiek. Ponadto ostatnio męczy mnie ochota, aby podwyższyć poziom czytanej przez siebie literatury (może to tylko chwilowy kaprys), dlatego ta powieść nie dostanie ode mnie więcej, jak 5/10.

"Błąd" Elle Kennedy jest powieścią na jeden wieczór - lekka, przyjemna, mało ambitna, idealna do relaksu. Jeśli interesują Was amerykańskie klimaty, college, ciekawe postacie, prosty język - jest to książka dla Was. Polecam ją tym, którzy szukają niezobowiązującej lektury na (jeszcze!) zimowe wieczory.

Tytuł: Błąd
Autor: Elle Kennedy
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: ZYSK i S-Ka
Ocena: 5/10


Komentarze

 1. Książkę mam w planach czytelniczych - ale nie wiem czy kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałam, nie jest to najambitniejsza lektura, po jaką można sięgnąć, nie jest konieczne jej przeczytanie, ale gdyby nie było nic innego pod ręką to nie jest taką złą rozrywką :)

   Usuń
 2. Sama niedawno kupiłam sobie pierwszy i drugi tom pod wpływem tak wielu pozytywnych opinii. Szkoda, że lektura nie jest zbyt ambitna :(
  Mam nadzieję, że książki nie będą dla mnie całkowitym rozczarowaniem :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że całkowitym nie będą :) na pewno Ci się rozerwie i miło spędzisz czas :)

   Usuń
 3. Kupiłam tą książkę ! Aktualnie czeka ona w kolejce do przeczytania, mam nadzieje, że mnie nie zawiedzie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę czytałam jakiś czas temu i osobiście bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam ją niedawno i podobała mi się ( choć z tym idealizmem u postaci masz całkowitą rację).
  Pozdrawiam!
  https://recenzje-zwyklej-czytelniczki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Czyżbym widziała powrót na bloga?
  Książkę zostawię sobie na wakacje, bo brzmi właśnie tak niezobowiązująco
  Obserwuję!!

  Pozdrawiam
  toreador-nottoread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam, świetna jest :D Musze przeczytać jeszcze Podbój :D

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też na pewno sięgnę po "Podbój" :)

   Usuń
 8. Książkę mam w planach przeczytać. Wydaje się przyjemną młodzieżówką :D
  http://bookcaselover.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, przyjemna młodzieżówka, ale nic bardziej ambitnego :)

   Usuń
 9. Książka faktycznie nie była zła, ale zdecydowanie wolałam część pierwszą :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Charlie" Stephen Chbosky

Buszując po księgozbiorze mojej ukochanej biblioteki gminnej, natknęłam się na tę powieść. Niewiele mówiący tytuł, niezbyt zachęcająca okładka, obco brzmiące nazwisko autora, z którym wcześniej się nie zetknęłam, jednak te parę słów na okładce okazało się kluczem, czymś, co sprawiło, że tę książkę wzięłam do ręki i przeczytałam.

"Drogi Przyjacielu, piszę do Ciebie, bo jako jedyny mnie rozumiesz. Chciałbym Ci opowiedzieć o moim życiu, o seksie, narkotykach, związkach, akceptacji... "


Charlie to piętnastoletni chłopiec, którego poznajemy, kiedy idzie do pierwszej klasy liceum. Jest zagubionym chłopcem, mającym problemy ze sobą. Pierwszy dzień w nowej szkole wywołuje w nim strach, mimo, że to nie jest nic wielkiego i każdy nastolatek musi przez to przejść. Czuje się bardzo samotny, ponieważ nie ma żadnych przyjaciół. Żeby wyrzucić z siebie ten strach, pisze listy do zmyślonego Przyjaciela, zwierza mu się z rzeczy, które dzieją się w jego życiu, który mają jakiś wpływ na niego,…

"Trzynaście powodów" Jay Asher

Samobójstwo. Rezultat jednego jedynego impulsu, czy kilku niefortunnych zdarzeń, zachowań, które rozpoczynają efekt "śnieżnej kuli" i coraz bardziej ją napędzają? A co, jeśli dotknie Cię to bezpośrednio, bo Twoja koleżanka postanowiła pożegnać się ze światem żywych? Jakbyś się czuł/-a, gdyby dotarła do Ciebie informacja, że jesteś jednym z powodów?

Clay Jensen wraca po lekcjach do domu, gdzie czeka na niego niezbyt miła przesyłka. Znajduje zaadresowane do siebie pudełko, które zawiera kilka ponumerowanych kaset magnetofonowych i list. Okazuje się, że kasety zostały nagrane przez Hannah Baker, koleżankę z klasy Claya, która kilka dni wcześniej popełniła samobójstwo. Co zawierają? Ostatnie przemyślenia i powody, które napędziły ową "śnieżną kulę" i doprowadziły młodą dziewczynę do stanu, w którym nie było czego ratować z jej życia, nie było ani jednego nieskalanego skrawka, który mógłby utrzymać ją wśród żywych.

Główny bohater, Clay, jest jednym z tych powodów i aby …

"Chcę Cię usłyszeć" Diane Chamberlain

Los człowieka bywa przewrotny. Bardzo. Nigdy nie możemy być pewni, że szczęście, które osiągnęliśmy, będzie trwało wiecznie, lub że gorzej być nie może. Życie szykuje dla nas niespodzianki, o których nam się nie śniło. Te dobre i te złe. Ale kiedy zsyła te złe, kiedy nasze życie wywraca się nagle do góry nogami, jak sobie z tym poradzić?

Laura Brandon, jeszcze całkiem młoda kobieta, zakochana w niebie, składa umierającemu ojcu obietnicę - odnajdzie i dopilnuje, by niczego nie brakowało pewnej starszej kobiecie, o której wcześniej nie słyszała ani słowa. Wizyta u tej kobiety to niewiele, jednak spełnienie obietnicy danej ojcu sprawia, że w życiu Laury dochodzi do kolejnej tragedii - mąż bohaterki, który się z nią nie zgadzał, który kategorycznie sprzeciwił się woli teścia, popełnia samobójstwo. Jakby tego było mało, świadkiem jego czynu była ich pięcioletnia córka Emma, która od tego czasu przestaje mówić. Rozżalona Laura, chwytając się każdej deski ratunku, kontaktuje się z biologicz…