Przejdź do głównej zawartości

I skoczyła. | "Panika" Lauren Oliver

Panika. Uczucie przemożnego strachu, obawa, lęk, które towarzyszą człowiekowi wtedy, kiedy jego życie wisi na włosku, kiedy bliscy stoją na krawędzi. Ale czy warto ryzykować najcenniejszą rzecz, jaką się ma - życie - w chorej, nieodpowiedzialnej grze dla sześćdziesięciu tysięcy dolarów? Dla nudzących się nastolatków, żyjących w małym amerykańskim miasteczku, gdzie nie ma szerszych perspektyw, wygrana w owej grze może okazać się przepustką do lepszego życia.

Do tytułowej gry - "Paniki" - dołącza nastoletnia Heather. Młoda kobieta od zawsze pogardzała tą grą oraz jej uczestnikami, jednak ból, poczucie zdrady i odrzucenia zmuszają ją do inauguracyjnego skoku do wody. Ta decyzja jest nieodwracalna i dziewczyna zostaje jednym z wielu uczestników rozgrywki, która później przeradza się dla niej w poważne wyzwanie. W grze, która niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, biorą również udział najlepsza przyjaciółka Heather - Natalie oraz ich nowy znajomy - Dodge.

Panika posiada ostre, nieznoszące sprzeciwu zasady, a nad wyzwaniami czuwają tajemniczy sędziowie. Komentator jest nietykalny, natomiast zawodnicy nie dopuszczają do siebie myśli o porażce, a do wygranej dążą nawet po trupach. Co to oznacza dla Heather, Natalie i Dodge'a? A to, że muszą zacisnąć zęby, znaleźć w sobie pokłady odwagi i przeć naprzód, pośród innych zawodników. Muszą odrzucić strach, nauczyć się dbać o siebie i najbliższych oraz pogodzić się z konsekwencjami swoich zachowań.

Bohaterowie "Paniki" to młodzi ludzie, zagubienie w małym miasteczku, zmagający się z dorastaniem i różnymi problemami. Heather próbuje uwolnić się od swojej matki, Natalie pragnie zostać modelką, a Dodge zmaga się z żądzą zemsty. Ważną postacią jest również Bishop, który przyjaźni się z Heather, odkąd ta sięga pamięcią, ponadto skrywa pewien sekret.

Powieść Lauren Oliver czytało mi się szybko i przyjemnie. Jest to kolejna dobra powieść od Wydawnictwa Otwartego, druga powieść Pani Oliver, z którą się zetknęłam. Jestem mile zaskoczona pomysłami tej autorki, które są niebanalne, ciekawe i wciągające. Polecam książkę czytelnikom szukającym wciągającej przygody na letnie popołudnia, przedpołudnia i wieczory!

Tytuł: Panika
Autor: Lauren Oliver
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Otwarte
Ocena: 7/10

Komentarze

 1. Jakoś nie mogę przekonać się do tej autorki, coś mnie do mnie zniechęca, tylko nie wiem co... Ale książki wydawnictwa Otwartego w większości mi się podobały, więc może tylko niepotrzebnie myślę xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam okazji jeszcze czytać książek tej autorki i szczerze mówiąc bardzo mieszane opinie jakoś mnie nie zachęcają do tego. Choć może kiedyś jeszcze się to zmieni ;)

  http://k-siazkowyswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym ją przeczytać, czytając skrót fabuła jestem przekonana, że książka jest jak najbardziej dla mnie i może mi się spodobać. Zwłaszcza, że seria ,,Delirium" autorki przypadła mi do gustu :)

  Werisa - vverisa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak mało która z książek tego typu, ta mi przypadła do gustu. Sama byłam tym lekko zaskoczona. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę czytałam i bardzo mi się podobała. Seria Delirium jest jedną z moich ulubionych i mam do niej ogromny sentyment :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Charlie" Stephen Chbosky

Buszując po księgozbiorze mojej ukochanej biblioteki gminnej, natknęłam się na tę powieść. Niewiele mówiący tytuł, niezbyt zachęcająca okładka, obco brzmiące nazwisko autora, z którym wcześniej się nie zetknęłam, jednak te parę słów na okładce okazało się kluczem, czymś, co sprawiło, że tę książkę wzięłam do ręki i przeczytałam.

"Drogi Przyjacielu, piszę do Ciebie, bo jako jedyny mnie rozumiesz. Chciałbym Ci opowiedzieć o moim życiu, o seksie, narkotykach, związkach, akceptacji... "


Charlie to piętnastoletni chłopiec, którego poznajemy, kiedy idzie do pierwszej klasy liceum. Jest zagubionym chłopcem, mającym problemy ze sobą. Pierwszy dzień w nowej szkole wywołuje w nim strach, mimo, że to nie jest nic wielkiego i każdy nastolatek musi przez to przejść. Czuje się bardzo samotny, ponieważ nie ma żadnych przyjaciół. Żeby wyrzucić z siebie ten strach, pisze listy do zmyślonego Przyjaciela, zwierza mu się z rzeczy, które dzieją się w jego życiu, który mają jakiś wpływ na niego,…

"Trzynaście powodów" Jay Asher

Samobójstwo. Rezultat jednego jedynego impulsu, czy kilku niefortunnych zdarzeń, zachowań, które rozpoczynają efekt "śnieżnej kuli" i coraz bardziej ją napędzają? A co, jeśli dotknie Cię to bezpośrednio, bo Twoja koleżanka postanowiła pożegnać się ze światem żywych? Jakbyś się czuł/-a, gdyby dotarła do Ciebie informacja, że jesteś jednym z powodów?

Clay Jensen wraca po lekcjach do domu, gdzie czeka na niego niezbyt miła przesyłka. Znajduje zaadresowane do siebie pudełko, które zawiera kilka ponumerowanych kaset magnetofonowych i list. Okazuje się, że kasety zostały nagrane przez Hannah Baker, koleżankę z klasy Claya, która kilka dni wcześniej popełniła samobójstwo. Co zawierają? Ostatnie przemyślenia i powody, które napędziły ową "śnieżną kulę" i doprowadziły młodą dziewczynę do stanu, w którym nie było czego ratować z jej życia, nie było ani jednego nieskalanego skrawka, który mógłby utrzymać ją wśród żywych.

Główny bohater, Clay, jest jednym z tych powodów i aby …

"Chcę Cię usłyszeć" Diane Chamberlain

Los człowieka bywa przewrotny. Bardzo. Nigdy nie możemy być pewni, że szczęście, które osiągnęliśmy, będzie trwało wiecznie, lub że gorzej być nie może. Życie szykuje dla nas niespodzianki, o których nam się nie śniło. Te dobre i te złe. Ale kiedy zsyła te złe, kiedy nasze życie wywraca się nagle do góry nogami, jak sobie z tym poradzić?

Laura Brandon, jeszcze całkiem młoda kobieta, zakochana w niebie, składa umierającemu ojcu obietnicę - odnajdzie i dopilnuje, by niczego nie brakowało pewnej starszej kobiecie, o której wcześniej nie słyszała ani słowa. Wizyta u tej kobiety to niewiele, jednak spełnienie obietnicy danej ojcu sprawia, że w życiu Laury dochodzi do kolejnej tragedii - mąż bohaterki, który się z nią nie zgadzał, który kategorycznie sprzeciwił się woli teścia, popełnia samobójstwo. Jakby tego było mało, świadkiem jego czynu była ich pięcioletnia córka Emma, która od tego czasu przestaje mówić. Rozżalona Laura, chwytając się każdej deski ratunku, kontaktuje się z biologicz…