Przejdź do głównej zawartości

I skoczyła. | "Panika" Lauren Oliver

Panika. Uczucie przemożnego strachu, obawa, lęk, które towarzyszą człowiekowi wtedy, kiedy jego życie wisi na włosku, kiedy bliscy stoją na krawędzi. Ale czy warto ryzykować najcenniejszą rzecz, jaką się ma - życie - w chorej, nieodpowiedzialnej grze dla sześćdziesięciu tysięcy dolarów? Dla nudzących się nastolatków, żyjących w małym amerykańskim miasteczku, gdzie nie ma szerszych perspektyw, wygrana w owej grze może okazać się przepustką do lepszego życia.

Do tytułowej gry - "Paniki" - dołącza nastoletnia Heather. Młoda kobieta od zawsze pogardzała tą grą oraz jej uczestnikami, jednak ból, poczucie zdrady i odrzucenia zmuszają ją do inauguracyjnego skoku do wody. Ta decyzja jest nieodwracalna i dziewczyna zostaje jednym z wielu uczestników rozgrywki, która później przeradza się dla niej w poważne wyzwanie. W grze, która niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, biorą również udział najlepsza przyjaciółka Heather - Natalie oraz ich nowy znajomy - Dodge.

Panika posiada ostre, nieznoszące sprzeciwu zasady, a nad wyzwaniami czuwają tajemniczy sędziowie. Komentator jest nietykalny, natomiast zawodnicy nie dopuszczają do siebie myśli o porażce, a do wygranej dążą nawet po trupach. Co to oznacza dla Heather, Natalie i Dodge'a? A to, że muszą zacisnąć zęby, znaleźć w sobie pokłady odwagi i przeć naprzód, pośród innych zawodników. Muszą odrzucić strach, nauczyć się dbać o siebie i najbliższych oraz pogodzić się z konsekwencjami swoich zachowań.

Bohaterowie "Paniki" to młodzi ludzie, zagubienie w małym miasteczku, zmagający się z dorastaniem i różnymi problemami. Heather próbuje uwolnić się od swojej matki, Natalie pragnie zostać modelką, a Dodge zmaga się z żądzą zemsty. Ważną postacią jest również Bishop, który przyjaźni się z Heather, odkąd ta sięga pamięcią, ponadto skrywa pewien sekret.

Powieść Lauren Oliver czytało mi się szybko i przyjemnie. Jest to kolejna dobra powieść od Wydawnictwa Otwartego, druga powieść Pani Oliver, z którą się zetknęłam. Jestem mile zaskoczona pomysłami tej autorki, które są niebanalne, ciekawe i wciągające. Polecam książkę czytelnikom szukającym wciągającej przygody na letnie popołudnia, przedpołudnia i wieczory!

Tytuł: Panika
Autor: Lauren Oliver
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Otwarte
Ocena: 7/10

Komentarze

 1. Jakoś nie mogę przekonać się do tej autorki, coś mnie do mnie zniechęca, tylko nie wiem co... Ale książki wydawnictwa Otwartego w większości mi się podobały, więc może tylko niepotrzebnie myślę xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam okazji jeszcze czytać książek tej autorki i szczerze mówiąc bardzo mieszane opinie jakoś mnie nie zachęcają do tego. Choć może kiedyś jeszcze się to zmieni ;)

  http://k-siazkowyswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym ją przeczytać, czytając skrót fabuła jestem przekonana, że książka jest jak najbardziej dla mnie i może mi się spodobać. Zwłaszcza, że seria ,,Delirium" autorki przypadła mi do gustu :)

  Werisa - vverisa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak mało która z książek tego typu, ta mi przypadła do gustu. Sama byłam tym lekko zaskoczona. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę czytałam i bardzo mi się podobała. Seria Delirium jest jedną z moich ulubionych i mam do niej ogromny sentyment :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Immunitet" Remigiusz Mróz

To nie moje pierwsze spotkanie z Remigiuszem Mrozem, choć buszując po moim blogu można tak wywnioskować. Z naszym rodzimym, określanym przez media jako najpłodniejszym polskim pisarzem miałam już do czynienia kilkukrotnie. Trzykrotnie podczas czytania trylogii o Wiktorze Forście, której na dobra sprawę nie zakończyłam, ponieważ Trawers baaardzo mnie zanudził (a tu wychodzi "Deniwelacja" O.O), oraz trzykrotnie podczas przygody z Joanną Chyłką i Zordonem. "Immunitet" to już siódma z kolei książka Mroza, którą miałam w swoich rękach i którą z ogromną chęcią przeczytałam. Choć, szczerze powiedziawszy, pierwsze 200 stron słabo mi szło, były mało wciągające, sprawa, którą tym razem dostali, niezbyt mnie zachęciła, ale po tych dwustu stronach (nie poddałam się, bo wierzę w Remigiusza, Chyłkę i Zordona) w końcu coś zaskoczyło, motor do czytania się włączył i oto jestem. Świeżo po lekturze "Immunitetu"!

Sebastian Sendal, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, najmłods…

"Zawsze stanę przy Tobie" Gayle Forman

Gayle Forman nie jest obcym nazwiskiem w świecie literatury, na pewno większość z Was kojarzy tę autorkę chociażby z głośnej książki i późniejszego filmu Zostań, jeśli kochasz, oraz kontynuacji Wróć, jeśli pamiętasz. Z racji tego, że podobały mi się te powieści, sięgnęłam po jeszcze 3 jej książki. Ten jeden dzień, Ten jeden rok i bohatera dzisiejszej recenzji - Zawsze stanę przy Tobie. Czy jestem zadowolona z tych wyborów? A może jednak żałuję? Przekonajcie się!

Brit to niepokorna nastolatka, bardzo podobna do swojej matki, grająca w zespole, nosząca fioletowe pasemka i... czasem pakująca się w kłopoty. Żeby sprowadzić ją na dobrą drogę, ojciec z macochą wysyłają ją do Red Rock, ośrodka terapeutycznego, podającego się za szkołę dla trudnych nastolatek. I może wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że jej życie spoczywa w rękach niewykwalifikowanych terapeutek, byłego policjanta oraz okrutnej pani psycholog.


Ale jak przetrwać samotnie w takim miejscu? Bez kapeli, bez ojca? Komu za…

Czas zatrzymuje się w miejscu | "Wybacz mi, Leonardzie" Matthew Quick

Jak to jest kiedy nikt nie pamięta o Twoich urodzinach? Nawet własna matka! Jaką tajemnicę kryje nauczyciel, który nigdy nie podwija rękawów koszuli? Dlaczego człowiek "inny", automatycznie uznawany jest za dziwnego i gorszego? Jak trudne musi być życie, by w zakamarki umysłu człowieka wkradła się myśl o samobójstwie?

Matthew Quick, amerykański pisarz, na swoim koncie ma kilka powieści, w tym cztery przełożone na język polski. Przeczytałam je wszystkie. Poradnik pozytywnego myślenia był powieścią na przemian smutną i radosną, na której kartach ze swoim życiem zmagał się Pat, który spędził parę lat w zakładzie dla psychicznie chorych. Twierdził, że jego życie to film, który prędzej czy później zakończy się szczęśliwie - powrotem byłej żony. Nikt z jego otoczenia nie potrafi go zrozumieć, aż w końcu poznaje Tiffany - tak samo szaloną osobę jak on sam.
Kolejna powieść Quicka - Niezbędnik obserwatorów gwiazd - była dla mnie bardziej smutna, niż radosna. Poznajemy w niej małomów…