Przejdź do głównej zawartości

Czy my się przypadkiem... nie znamy? | "Ocalona" Aprilynne Pike

Ponad cztery lata temu byłam najszczęśliwszą dziewczyną na świecie. Powód? Aprilynne Pike stworzyła cudowny świat pełen wróżek, magii i tajemnic. Dla czternastolatki, lubującej się w takich klimatach, było to niesamowite wydarzenie. Mogłam zatopić się w tym pięknym świecie, nie zważając na nic, prócz tego, czy kubek z herbatą nadal jest pełny. Nie ulega wątpliwości, że zakochałam się w czterotomowej serii „Laurel”. Z niecierpliwością wyczekiwałam kolejnych tomów, a kiedy nastąpił koniec, poczułam niesmak. Dlatego tak bardzo się ucieszyłam, kiedy zobaczyłam w sieci zapowiedź nowego cyklu amerykańskiej pisarki. Na szczęście, moja biblioteka nie próżnuje, więc bardzo szybko mogłam sięgnąć po powieść pt.: „Ocalona”.

Główna bohaterka, osiemnastoletnia Tavia cudem przeżyła katastrofę lotniczą, w której zginęli jej rodzice. Po wyjściu ze szpitala, zamieszkuje z dalszą rodziną, o której niewiele wie. Jej opiekunowie, Reese i Jay, załatwiają jej psychiatrę, troszczą się o nią i próbują stworzyć w miarę normalne relacje. Jednak Tavia jest oporna, trzyma się na dystans. Nie może pogodzić się z utratą rodziców. Jedynym miejscem, w którym czuje się dobrze, jest biblioteka. Pracuje tam jej przyjaciel, Benson, który bardzo się Tavii podoba. Dziewczyna jest w stanie przyznać, że jej życie w jakimś sensie wraca do normy. Jednak akurat w tym momencie pojawia się ktoś, to to poczucie burzy. Wraz z tajemniczym młodzieńcem, Tavia odkrywa nowe umiejętności. Nie wie, co ma o tym wszystkim myśleć, zaczyna się miotać. Przestaje ufać psychoterapeutce oraz opiekunom. Jedynym człowiekiem, któremu wierzy jest właśnie Benson. Jakie będą konsekwencje niedopowiedzeń i wybuchowego charakteru Tavii? I kim tak naprawdę jest ta osiemnastolatka? Dlaczego tajemniczy blondyn wydaje się taki znajomy?

„Ocalona” to powieść idealna dla młodzieży. Akcja rozgrywa się w ciągu, zaledwie, kilku dni. Autorka potrafi doskonale wprowadzić czytelnika w swój, z jednej strony normalny, z drugiej – niezwykły świat. Wykreowana główna bohaterka, Tavia dużo rozmyśla, często podejmuje pochopne decyzje. Miota się miedzy Bensonem i tajemniczym młodzieńcem, co z początku przypomina mi miłosny trójkąt, jednak zakończenie książki pokazuje, jak bardzo się myliłam. Nie wie, komu powinna zaufać. Przestaje nawet wierzyć samej sobie. Igra z losem, prowadzi grę z istotami, których nie rozumie, które pragną jej śmierci. Mimo wszystko, ta postać mi się podoba, jej działania wprowadzają w powieść namiastkę strachu i adrenalinę. Narracja w czasie teraźniejszym sprawia, że łatwo zatopić się w powieści i wczuć w bohaterów. Akcja jest jak pijany człowiek idący ulicą – cały czas zawraca, zmienia swój bieg, co jest wielkim plusem dla pisarki. Wymyślona przez Aprilynne Pike historia wprowadza na sam szczyt niepewności – gryzłam paznokcie podczas jej czytania! Ogromną zaletą książki jest okładka – przykuwa uwagę, wykorzystano wszystkie kolory tęczy – plus również dla grafików.

Wadą wielu powieści jest to, że nie ma co mówić o humorze wylewającym się z kartek. Na ponad trzystu stronach spotkałam się co najwyżej z dwoma żartami, które (ledwo) sprawiły, że się uśmiechnęłam. Jest to zbyt mało jak dla mnie.

Jeśli nie macie propozycji na dwa lub trzy wieczory (albo jeden, zależy od waszej motywacji i czasu), to polecam Wam tę ponad trzystustronicową powiastkę. Czyta się szybko, lekko, a tajemnica życia Tavii wciągnie młodych i troszkę starszych nastolatków. A jeżeli jesteście dorosłymi ludźmi i macie ochotę wrócić na chwilę do lat młodości – tym bardziej Wam polecam.

Czekam na kolejne tomy serii "Ocalona"!

Tytuł: Ocalona
Autor: Aprilynne Pike
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 33
Ocena: 6/10

Komentarze

  1. Ja jednak spasuję. Książka może i w moich klimatach, ale nie wzbudza we mnie ani grama ciekawości :/

    namalowac-swiat-slowami.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Charlie" Stephen Chbosky

Buszując po księgozbiorze mojej ukochanej biblioteki gminnej, natknęłam się na tę powieść. Niewiele mówiący tytuł, niezbyt zachęcająca okładka, obco brzmiące nazwisko autora, z którym wcześniej się nie zetknęłam, jednak te parę słów na okładce okazało się kluczem, czymś, co sprawiło, że tę książkę wzięłam do ręki i przeczytałam.

"Drogi Przyjacielu, piszę do Ciebie, bo jako jedyny mnie rozumiesz. Chciałbym Ci opowiedzieć o moim życiu, o seksie, narkotykach, związkach, akceptacji... "


Charlie to piętnastoletni chłopiec, którego poznajemy, kiedy idzie do pierwszej klasy liceum. Jest zagubionym chłopcem, mającym problemy ze sobą. Pierwszy dzień w nowej szkole wywołuje w nim strach, mimo, że to nie jest nic wielkiego i każdy nastolatek musi przez to przejść. Czuje się bardzo samotny, ponieważ nie ma żadnych przyjaciół. Żeby wyrzucić z siebie ten strach, pisze listy do zmyślonego Przyjaciela, zwierza mu się z rzeczy, które dzieją się w jego życiu, który mają jakiś wpływ na niego,…

"Trzynaście powodów" Jay Asher

Samobójstwo. Rezultat jednego jedynego impulsu, czy kilku niefortunnych zdarzeń, zachowań, które rozpoczynają efekt "śnieżnej kuli" i coraz bardziej ją napędzają? A co, jeśli dotknie Cię to bezpośrednio, bo Twoja koleżanka postanowiła pożegnać się ze światem żywych? Jakbyś się czuł/-a, gdyby dotarła do Ciebie informacja, że jesteś jednym z powodów?

Clay Jensen wraca po lekcjach do domu, gdzie czeka na niego niezbyt miła przesyłka. Znajduje zaadresowane do siebie pudełko, które zawiera kilka ponumerowanych kaset magnetofonowych i list. Okazuje się, że kasety zostały nagrane przez Hannah Baker, koleżankę z klasy Claya, która kilka dni wcześniej popełniła samobójstwo. Co zawierają? Ostatnie przemyślenia i powody, które napędziły ową "śnieżną kulę" i doprowadziły młodą dziewczynę do stanu, w którym nie było czego ratować z jej życia, nie było ani jednego nieskalanego skrawka, który mógłby utrzymać ją wśród żywych.

Główny bohater, Clay, jest jednym z tych powodów i aby …

"Chcę Cię usłyszeć" Diane Chamberlain

Los człowieka bywa przewrotny. Bardzo. Nigdy nie możemy być pewni, że szczęście, które osiągnęliśmy, będzie trwało wiecznie, lub że gorzej być nie może. Życie szykuje dla nas niespodzianki, o których nam się nie śniło. Te dobre i te złe. Ale kiedy zsyła te złe, kiedy nasze życie wywraca się nagle do góry nogami, jak sobie z tym poradzić?

Laura Brandon, jeszcze całkiem młoda kobieta, zakochana w niebie, składa umierającemu ojcu obietnicę - odnajdzie i dopilnuje, by niczego nie brakowało pewnej starszej kobiecie, o której wcześniej nie słyszała ani słowa. Wizyta u tej kobiety to niewiele, jednak spełnienie obietnicy danej ojcu sprawia, że w życiu Laury dochodzi do kolejnej tragedii - mąż bohaterki, który się z nią nie zgadzał, który kategorycznie sprzeciwił się woli teścia, popełnia samobójstwo. Jakby tego było mało, świadkiem jego czynu była ich pięcioletnia córka Emma, która od tego czasu przestaje mówić. Rozżalona Laura, chwytając się każdej deski ratunku, kontaktuje się z biologicz…